Darujte 2%
Kontakt
Telefón: +421 / 2 / 5441 7498
Mobil: +421 915 732 761
Sídlo:
Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku
Palisády 46
811 06 Bratislava

Poštová adresa:
Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku
P. O. BOX 82
814 99 Bratislava
E-Mail: diakonia@diakonia.sk
Kontakty »

Zhodnotenie projektu Ja Tebe - Ty Mne

V priebehu niekoľkých mesiacov (marec - jún) v prvej polovici kalendárneho roka 2008 sme zrealizovali projekt Ja Tebe - Ty Mne. Samotný názov vystihuje obsah, ktorým sa skupinka zaoberala a náplň, ktorej sa venovala. Išlo o projekt podpornej skupinky, ktorá bola vytvorená z radov vysokoškolákov, ktorí svoj voľný čas, energiu, trpezlivosť a zručnosti venujú práci osobného asistenta alebo ich zaujíma náplň tejto „nápomocnej profesie“.

Skupinku tvorilo 7 študentov vo vekovom rozhraní 19 - 23 rokov. Stretnutia vedené ako diskusné posedenia, výmena informácií či spoznávanie samého seba boli pestro skombinované, aby sa nestalo, že niektoré bude nudné, dlhé či úplne mimo.

Úvodné témy boli zamerané na základné informácie, na ujasnenie pojmov z oblasti osobnej asistencie a jej prostredia, podrobné oboznámenie s legislatívou u nás a porovnanie so susednými štátmi. Priestor dostal aj opis činností spadajúcich pod výkon osobnej asistencie, nevyhnutných životných úkonov charakterizovaných zákonom. V rámci „papierových“ povinností osobného asistenta a prijímateľa jeho pomoci sme hovorili o potrebnosti zmluvy medzi týmito dvoma stranami, o výške mzdy a kompenzáciách pre prijímateľa a rovnako aj asistenta, o právach a povinnostiach jednotlivcov. Zaoberali sme aj intímnejšími otázkami z oblasti pomoci, napr. ako si poradiť s inkontinenciou nevládneho, ako pristupovať k „postihnutému“ v takejto situácii, ako komunikovať s rodinou, ako si vytvoriť vzťah dôvery a porozumenia. Najviac praktické a pre účastníkov najzaujímavejšie boli témy, ako komunikovať so samotným prijímateľom osobnej asistencie, ako spájať rôzne delikátne situácie s klasickým denným harmonogramom, ako sa vyrovnať so smrťou prijímateľa a do akej miery je najvhodnejšie stanoviť si hranice medzi osobným asistentom a prijímateľom, teda núdznym. Nevyhli sme sa ani témam ako podávanie liekov, polohovanie, predchádzanie dekubitom (preležaninám) a ich prípadné ošetrovanie. Aj napriek tomu, že osobný asistent by nemal suplovať prácu zdravotnej sestry či opatrovateľky, často sa práve oni dostávajú do situácií, kedy sa takýmto úkonom nevyhnú. Najbežnejšie situácie ako preloženie chorého z postele na invalidný vozík či naopak, si vyžadujú znalosti o stave tela človeka, o rozsahu a miere poškodenia pri danej chorobe či postihnutí. V prípade zlej manipulácie s prijímateľom môže práve osobný asistent zapríčiniť poškodenie zdravia nenávratného charakteru a v najkritickejšom prípade aj smrť samotného prijímateľa. Práve pre predchádzanie takýmto situáciám skupinka diskutovala aj o ich skúsenostiach, o praktických príkladoch z praxe, s ktorými sa stretli, o činnostiach, ktoré museli vykonávať, o chýbajúcich zručnostiach v tejto oblasti či o potrebe kurzov pre osobných asistentov.

Témy, ktoré nespadali pod kapitolu legislatívy, boli ukončené otázkami, otvorenými myšlienkami a návrhmi či nápadmi pre skvalitnenie služieb osobných asistentov. Tieto podnety si účastníci nechceli nechať len pre seba, a tak boli viaceré poznatky zhrnuté do brožúry, ktorá sa stala malým sprievodcom osobnej asistencie. Jej obsahom sú informácie o samotnom projekte, ale prvú časť tvoria informácie o osobnej asistencii, o jej potrebe, význame osobnej asistencie, jej rozsahu a legislatívnych normách, ktoré ju upravujú.

Rovnako boli do tohto sprievodcu vložené aj fotky z projektu, ktoré približujú atmosféru stretnutí a aktivity účastníkov. Z nich možno spomenúť úvodnú a záverečnú sebareflexiu, ktorá ako sa ukázalo, mala vplyv na samotných študentov, teda účastníkov projektu. (niektoré z týchto hodnotení účastníkov si môžte prečítať za týmto textom). Témy a aktivity zanechali stopy v mysliach účastníkov a pozmenili ich pohľad na niektoré situácie týkajúce sa hlavne intímneho charakteru osobnej asistencie. Toto si možno všimnúť aj pri čítaní ich postrehov a zhodnotenia podpornej skupinky (pozn. priložené na konci). Či už nazveme túto projektovú publikáciu brožúrou, sprievodcom alebo akokoľvek inak, vždy možno konštatovať, že ide o praktické informácie, rady a návody k tomu, ako byť dobre informovaným osobným asistentom. Preto ju odporúčame do Vašej pozornosti.

Ďakujeme aj za podporu Komunitnej Nadácii Bratislava, ktorá náš projekt dotovala.

Bc. Daniela Majerčáková
koordinátor projektu

 

Ak máte záujem o bližšie informácie o osobnej asistencii, napíšte nám na: majercakova@diakonia.sk