Darujte 2%
Kontakt
Telefón: +421 / 2 / 5441 7498
Mobil: +421 915 732 761
Sídlo:
Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku
Palisády 46
811 06 Bratislava

Poštová adresa:
Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku
P. O. BOX 82
814 99 Bratislava
E-Mail: diakonia@diakonia.sk
Kontakty »

Diakonia.sk 01-02 / 2018

Byť ženou nie je jednoduché. Rodina očakáva, že sa dobre vydá, manžel očakáva, že bude dobrou manželkou a matkou. A deti zase očakávajú, že mama tu bude vždy pre nich, k dispozícií, pomôže, zariadi, navarí, podá, prinesie, odnesie, pohrá sa, naučí sa s nimi do školy. Spoločnosť očakáva, že žena bude dobrou a výkonnou silou vo svojej profesii a popri rodine bude vždy podávať stopercentný výkon. A žena – chtiac nechtiac – očakáva sama od seba, že to všetko a vždy zvládne.
 
A čo ak nie? Čo ak príde kríza? V rodine, v partnerských vzťahoch. Čo ak sa na cestu manželského či partnerského života vyberie priskoro. Nepripravená, priveľmi mladá, nezrelá. A príde prvé zlyhanie, druhé, tretie. A čo ak sa z veľkej lásky stane veľká dráma. Trpí žena, trpia deti. A čo ak žena opustí svojich rodičov len preto, aby unikla domácim nepokojom, hádkam a násiliu, avšak vstúpi do podobnej rieky, ak nie horšej rieky.
 
Byť ženou nie je jednoduché. Našťastie sa naša spoločnosť stáva predsa len citlivejšou k témam, ktoré boli v minulosti tabu. Presnejšie hanbou. Skrývali sa rany, neúspechy, bolesti. Preto je dobré, že aj v prostredí Evanjelickej diakonie vzniklo zariadenie, ktoré je nádejou pre ženy v krízovej situácii. Nesie názov DEBORA.
 
O ženách, ktoré našli v DEBORE svoj druhý, hoci dočasný domov, sme sa porozprávali s riaditeľkou zariadenia Editou Palečkovou. Prinášame aj pohľad psychologičky Ivany Antošíkovej a niekoľko svedectiev o tom, ako je potrebné svoj zápas o druhý štart nevzdať. Tak pre ženy samotné, ako aj pre ich deti a rodiny.
 
Samozrejme, aj v tohtoročnom čísle Diakonia.sk približujeme aktivity Ústredia diakonie, život v našich strediskách a nechýba ani duchovné slovo.
 
Evanjelická diakonia je službou lásky v tomto svete. Chceme byť preto nádejou pre všetkých, ktorí ju potrebujú. Prakticky, duchovne, materiálne. A ak tomu pridáme aj dobré slovo v pravý čas, urobili sme všetko, čo sme ako ľudia mohli. To ostatné, Božie – príde samé. Lebo Pán Boh nikdy neopustí najmenších, najzraniteľnejších spomedzi nás.
 
Konajme teda dielo diakonie ako dielo nádeje pre človeka a Pánu Bohu – na slávu.

 
Jana Gasperová
Referát Public relations a Fundraising ÚED