Darujte 2%

Kontakt
Telefón: +421 / 2 / 5441 7498
Mobil: +421 915 732 761
Sídlo:
Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku
Palisády 46
811 06 Bratislava

Poštová adresa:
Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku
P. O. BOX 82
814 99 Bratislava
E-Mail: diakonia@diakonia.sk
Kontakty »

Prvá materiálna pomoc Južnej Morave

Obrázok k správe
Vo štvrtok, 24. júna 2021, zasiahli extrémne búrky, z ktorých sa sformovalo tornádo oblasť Južnej Moravy. Prírodná katastrofa spôsobila na česko-slovenskom pohraničí veľké škody. Prírodný živel si vyžiadal obete na životoch, množstvo zranených, zanechal zničené domy a cesty. To, čo ľudia roky budovali, za pár minút zmizlo. Najviac postihnuté sú obce Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice, škody sú aj v Hodoníne.

Ako vidíme v tomto konkrétnom prípade, nie sú to už iba problémy ďalekého sveta. Meteorológovia varujú, že podobná prírodná situácia s rovnakými následkami, aká sa stala na Južnej Morave, môže zasiahnuť aj Slovensko. Humanitárne katastrofy súvisiace s klimatickými zmenami sa objavujú stále viac aj v našom európskom priestore. Ide o jeden z najväčších environmentálnych problémov dnešnej doby.

Jednou z oblastí činností Evanjelickej diakonie je aj humanitárna pomoc. V tejto oblasti máme už dlhodobé skúsenosti a preto aj v tomto prípade sme vedeli bezprostredne reagovať. V spolupráci s ľuďmi, ktorí majú k zasiahnutej oblasti regionálne blízko sme už dnes, deň po katastrofe, poskytli prvú materiálnu pomoc. Ďalšia pomoc od Evanjelickej diakonie bude nasledovať v priebehu niekoľkých dní.
 
Mgr. Dana Balonová
Referát zahraničných a ekumenických vzťahov