Darujte 2%
Kontakt
Telefón: +421 / 2 / 5441 7498
Mobil: +421 915 732 761
Sídlo:
Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku
Palisády 46
811 06 Bratislava

Poštová adresa:
Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku
P. O. BOX 82
814 99 Bratislava
E-Mail: diakonia@diakonia.sk
Kontakty »

Aktivity Evanjelickej diakonie ECAV

Výber z aktuálnych aktivít Evanjelickej diakonie ECAV v oblasti Humanitárnej a rozvojovej pomocI

Úvod

V dňoch 27.6. až 2.7. 2007 sa v Častej Papierničke uskutočnila Letná škola rozvojového vzdelávania. Zišlo sa na nej takmer 80 expertov z celého sveta, aby si vymenili skúsenosti o dosahovaní Miléniových rozvojových cieľov. Jedná sa o predsavzatia, ktoré v roku 2005 svojim podpisom prijali členské štáty OSN, vrátane Slovenska. Zámerom je na globálnej, ako aj národnej úrovni napĺňať osem definovaných cieľov do roku 2015. Primárnym cieľom je znížiť chudobu vo všetkých jej podobách.

Záver

K napĺňaniu Miléniových rozvojových cieľov prispieva veľké množstvo štátnych i mimovládnych organizácií, vrátane Evanjelickej diakonie ECAV. Okrem pomoci jednotlivcom, už od roku 1998 poskytuje humanitárnu a od roku 2006 aj rozvojovú pomoc. Pomoc Evanjelickej diakonie ľuďom v núdzi - na Slovensku, Rumunsku či Srbsku je možná vďaka všetkým, ktorý modlitebne, materiálne a finančne túto činnosť pravidelne podporujú.

Miléniové rozvojové ciele:
  1. Odstrániť extrémnu chudobu a hlad
  2. Dosiahnuť univerzálne základné vzdelanie
  3. Podporiť rovnosť a posilniť postavenie žien
  4. Znížiť úmrtnosť detí
  5. Zlepšiť zdravie matiek
  6. Bojovať proti HIV/AIDS, malárii a ďalším chorobám
  7. Zabezpečiť environmentálnu udržateľnosť
  8. Rozvíjať globálne partnerstvo pre rozvoj.

Humanitárna pomoc v zahraničí

Rumunsko

Aj napriek tomu, že Rumunsko začiatkom roka 2007 vstúpilo do Európskej únie, niektoré, najmä sociálne problémy, zostávajú stále otvorené. Podľa štatistík Evanjelického luteránskeho slovenského seniorátu v Nadlaku mal tento seniorát v roku 2006 spolu 3 205 členov a pozostáva zo šiestich cirkevných zborov: Nadlak, Butín s fíliami Rešica a Bokša, Morava, Vukova, Cipár a Temešvár.

86 % členov seniorátu žije v Nadlaku. Pohraničné mestečko má 8 000 obyvateľov, z ktorých 3 500 je Slovákov a 3 000 z nich je evanjelického vierovyznania. Keďže Nadlak je sídlom silnej slovenskej menšiny i seniorátu, prirodzene tu boli korene, ktoré podporili vznik viacerých stavieb podporujúcich kultúrne i náboženské povedomie slovenských evanjelikov. Dôležitú rolu pri tom zohrávalo a aj zohráva školstvo - počnúc od materských škôl až po gymnázium J. G. Tajovského.

Školské budovy vystavené koncom 19. storočia, zoštátnené v polovici 20. storočia, neboli desiatky rokov opravované. Na rekonštrukciu Materskej školy č.2 prispeli mnohí, ktorým ležalo na srdci, aby sa zlepšili podmienky najmä toaliet a umyvárne. Deti vo veku 2,5 - 6 rokov dovtedy používali nevykurované drevené prístavby vonku. Vďaka príspevkom na účet zbierky Evanjelickej diakonie už boli zrekonštruované toalety a prebehnú ešte ďalšie renovačné práce spolu vo výške 100 000 Sk.

Senior Juraj Bálint vyjadril svoje srdečné poďakovanie všetkým, ktorí podporili zlepšenia podmienok v predškolskom zariadení. Zároveň informoval o začatých prácach generálnej opravy MŠ č. 1 v Nadlaku a o pripravovanom otvorení novej časti domova dôchodcov v Nadlaku. Oprava škôlky je financovaná z prostriedkov nájmu, ktorý v tomto roku začal platiť štát. Veríme, že táto podpora vydrží aspoň do ukončenia všetkých prác. Potom sa začne aj s opravou druhej budovy, čím sa zlepší celková situácia detí a skvalitní sa predškolská výchova v útulnom prostredí.
Rozvojová pomoc v zahraničí
Srbsko

Svoj prvý rok v týchto dňoch zavŕšil projekt Evanjelickej diakonie nazvaný Domáca opatrovateľská služba, ktorý sa realizuje vo vojvodinskej obci Kovačica a potrvá do roku 2009. Na rozvojovej spolupráci finančne podporovanej Ministerstvom zahraničných vecí sa úspešne podieľajú partneri ED - Ekumenická humanitárna organizácia v Novom Sade a Centrum sociálnej ochrany v Kovačici. Dôvodom pomoci je nepriaznivá sociálno-ekonomická situácia v tejto bývalej Juhoslovanskej republiky vyvolaná vojnovým konfliktom, ako aj fakt, že tu žije silná slovenská menšina.

Zámerom spolupráce je zlepšiť kvalitu života seniorov v Kovačici. Štyria vyškolení opatrovatelia poskytujú pomoc pri základných potrebách v teréne, priamo v domácnostiach. Opatrovatelia vypomáhajú 18 starším ľuďom, ktorí z rôznych dôvodov žijú osamelo, trpia chorobami, či postihnutím.

Ďalšou rovinou projektu je vzájomné odovzdávanie poznatkov a skúseností. Z tohto dôvodu v marci pracovne Slovensko navštívila Márija Vujoševič, poradkyňa Ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Srbska, kedy navštívila Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR a spolu s ďalšími sbskými expertami mali možnosť bližšie spoznať náš sociálny systém i vybrané strediská ED, činnosť zborových diakonií i niektorých mimovládnych organizácií.

Humanitárna pomoc na Slovensku


Pomoc občanom Gemeru

Krásami prírody patrí Gemer spolu s Oravou, Liptovom a Spišom medzi najkrajšie slovenské turistické regióny. Zároveň je však jednou z najchudobnejších oblastí Slovenska. Podľa aktuálnych údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny predstavuje oficiálna miera evidovanej nezamestnanosti v SR 8,33%. Ku koncu roku 2006 mal najvyššiu mieru nezamestnanosti Banskobystrický kraj, kde v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava tvoria nezamestnaní občania až jednu štvrtinu obyvateľstva. Tento stav je alarmujúci aj tým, že pretrváva už takmer 15 rokov.

K zlepšeniu sociálnej situácie rodín v núdzi prispela nedávno aj Evanjelická diakonia a to v spolupráci s organizáciou Miesto v Dome. Počas Akcie Gemer rozdali v Klenovci, Jelšave, Kameňanoch a Gemerskej Teplici spolu štyri tony obnoseného ošatenia, topánok, ale i množstvo hračiek a iných potrebných vecí.

Distribúcia humanitárnej pomoci prebiehala v spolupráci s miestnymi evanjelickými farármi. V záverečnej správe senior Dušan German uvádza: „Najviac nám pri distribúcii pomáhali aktivační pracovníci zamestnaní na farskom úrade. Pripravili lavice, rozobrali krabice a vybalili šatstvo. V určený deň postupne prichádzali ľudia a vyberali si z vyložených vecí, čo potrebovali. Najväčšiu radosť mali deti z hračiek a hier a tiež nastávajúce mamičky z kočíka, sedačky a kojeneckých potrieb.“ Rozdávanie pomoci v Jelšave a okolí sa uskutočnilo v kostole i v špeciálnej škole. Predchádzali mu návštevy rodín a pastorálne rozhovory. Odhadom sa počas Akcie Gemer poskytla pomoc 270 ľuďom Gemerského a Rimavského seniorátu. „Myslím si, že táto pomoc a som o tom presvedčený, pomohla ľuďom v hmotnej núdzi a priblížila im Božiu lásku a milosrdenstvo,“ záverom skonštatoval Ivan Bojna, farár CZ Jelšava.

Marta Lipovská, vedúca Referátu osobitnej pomoci ED

Image
Rumunsko: Deti z materskej školy č. 2 v Nadlaku v zrenovovanej kúpelke.
 
Image
Akcia Gemer: Senior Dušan German pri preberaní humanitárnej pomoci.
 
Image
Akcia Gemer: Deti v CZ Jelšava.
 
Image
Srbsko: Anna Farkašová, riaditeľka Centra v Kovačici; Ján Gál, klient; Ana Galasová, opatrovateľka; Marta Lipovská, vedúca referátu ED